Salon Vilpas ry

Salon Vilpas ry on yleisseura, perustettu 13.11.1908. Salon Vilpas on Suomen Työväen Urheiluliiton (TUL) jäsenseura. Yli 100 vuoden ajan on seurassamme ollut monipuolinen lajikirjo. Vilppaan ensimmäiseksi liikuntamuodoksi valikoitui voimistelu, miesten sekä naisten harrastamana. V. 1913 seuran toimintaan tuli mukaan yleisurheilu ja seuraavana vuonna aloitettiin painiharjoitukset. 1920-luvulla hiihdettiin ensimmäiset hiihtokilpailut. Jalkapallo aloitti toimintansa syksyllä 1923.

Juniorityö on Vilppaassa kunniassa. Seura pystyy tarjoamaan urheilun ja liikunnan saralla laajat harrastusmahdollisuudet kaikenikäisille. Salon Vilpas on seura sellaisille, jotka haluavat kokea onnistumisen elämyksiä kuntoilun ja yleensä liikunnan kautta. Tällä hetkellä toiminnassa olevat jaostot ovat: jalkapallo, yleisurheilu, naistoimikunta, hiihto, suunnistus, sulkapallo, veteraani ja koripallo (joka on oma seura Salon Vilpas Koripallo ry). Yhteinen jäsenmäärä on tällä hetkellä noin 1200, josta alle 19 vuotiaita on noin 500.

Yhteystiedot

  • Salon Vilpas ry
  • Vilhonkatu 9
  • 24100 Salo
  • timo.tammi@salo.fi

Tupurin maja

  • Hiihtomajantie 11
  • 24100 Salo

Johtokunta

Tehtävä Nimi Puhelin Sähköposti
Puheenjohtaja Timo Tammi 02 733 2121 timo.tammi@salo.fi
Varapuheenjohtaja Tapio Merikukka 040 761 8235 tapio.merikukka@gmail.com
Sihteeri Eila Kataja 044 306 5976 eilakataja@gmail.com
Taloudenhoitaja Anne Ylimaa-Haapala 040 051 7571 anne.ylimaa@salo.fi
Jäsenet Leila Jalonen 040 547 1194 jalonenleila@gmail.com
Anneli Ilola 040 832 4369 annelijilola@hotmail.com
Kauko Lindholm 044 379 3332 kauko.lindholm@gmail.com
Kari Nikkinen 02 731 5249, 040 530 6547 k.nikkinen@luukku.com
Rauli Oksa 02 731 1333
Risto Jokiniemi 02 731 5643, 040 739 3279 risto.j.jokiniemi@gmail.com
Kaarina Lindström 040 085 4832 pikalindstrom@gmail.com

Vilppaan säännöt

Vilppaan säännöt on luettavissa pdf-muodossa täältä.

Vilppaan jäseneksi liittyminen

Jäseneksi voit liittyä maksamalla Salon Vilpas ry:n jäsenmaksutilille FI46 1135 3007 1001 26 (Nordea) ja antamalla viestissä nimen, henkilötunnuksen ja osoitteen.

Aikuiset 18 €
Lapset 5 €
Kannatusmaksu 60 €