TUL100 pääjuhla Helsingin jäähallissa

TUL100 pääjuhlaa vietettiin 15.6 Helsingin jäähallissa.
Vilppaan lippu oli mukana lippukulkueessa.

Ohjelma
Avajaisseremonia
Lippulinna: Suomen lippu, TUL:n lippu, kansainvälisten vieraiden liput, TUL:n piirien liput, TUL:n seurojen liput

TUL:n marssi, soittokunta, kuoro ja yleisö

Valtiovallan tervehdys, kunta- ja omistajaohjausministeri Sirpa Paatero

TUL:n tervehdys, kunniapuheenjohtaja Matti Ahde

Liikunnalliset tervehdykset juhlivalle TUL:lle

Eesti Spordiselts Kalev, Rukkirääk, koreografia: Valli Tarvas, Hilda Preikoch, Urve Keskküla (rekonstruktio)
Finlands Svenska Gymnastikförbund: Gymnastikföreningen i Helsingfors, Isadora, Tango, valmentaja/koreografi Karin Forström
Suomen Voimisteluliitto: Olarin Voimistelijat, Neutronit, Pisarat tuovat onnea!, valmentaja/koreografi: Anni Holmström ja valmennustiimi
I TUL:n synty 1919
Valot ja varjot, koreografia: Tuula Linnusmäki ja Minna Saari

II Ensimmäisen liittojuhlan aikaan 1927
Naisten koreografia: Piia Hannila ja Tonja Manninen
Miesten koreografia: Mariikka Santaharju

III Sodan varjo
Miesten koreografia: Tuula Linnusmäki, Minna Saari ja Mariikka Santaharju
Kehtolaulu, äiti-lapsi-koreografia: Tuula Linnusmäki ja Minna Saari

IV Yhtenäisyyden aikaan, voimakkaan kasvun, hyvinvoinnin ja
rakentamisen aikaan
Seikkailujen päivä, aikuinen-lapsi-koreografia: Sanna Räisänen
Koulusta kotiin, lasten koreografia: Kati Matinlauri ja Mirva Saarela
Kuntoilijoiden koreografia: Marita Hellberg ja Eeva-Liisa Hämäläinen,
musiikki: Esko Könönen, valssisikermä
Naisten ohjelma: rekonstruktio Taimi Hirvosen koreografiasta liittojuhlilta 1946, koreografia: Piia Hannila ja Tonja Manninen, musiikki: TUL:n fanfaari sekä Oskar Merikannon Työväen marssi, Suomen Työväen Musiikkiliiton soittokunnat ja kuorot

V Lajien voimaa
kilpakävely, yhteyshenkilö Antti Kempas
pöytätennis, yhteyshenkilö Jukka Nieminen
tennis, yhteyshenkilö Raimo Parviainen
jalkapallo, yhteyshenkilö Jarkko Tenkula
Saarenmaan Gymnastica, valmentajat/koreografia Tiiu Haavik ja Ene Vahter
joukkuevoimistelu, koreografia Viivi Ylönen ja Ninni Ylönen, musiikki James Horner: Becoming One of The people-Becoming One Whit Neytiri (Avatar)
telinevoimistelu, koreografia Riku Koivunen, musiikki Rosanna Ojala: Wild Side (Roberto Cacciabaglia) ja Helmi Tuohimäki: Siren Song (beats antique)
judo, valmentaja Helka Maltolahti
paini, yhteyshenkilö Olli Hyvönen
nyrkkeily, yhteyshenkilö Pete Kananen
joukkuevoimistelu, Minetit, koreografia Antton Laine, valmennus Titta Heikkilä, Teija Kukkala ja Antton Laine, musiikki Gustav Norqvist / Till Havs
rytminen voimistelu, Jouki Tikkanen, koreografia Titta Heikkilä ja Jouki Tikkanen, valmentaja Titta Heikkilä, musiikki Ishtar / Horchat hai caliptus
VI Kohti seuraavaa vuosisataa, yhteisessä ketjussa
Massaa & vauhtia, nuorten koreografia: Mimmi Marjamaa
Juhlat, naisten koreografia: Aira Ikonen

Loppukohtaus
Kaikki esiintyjät. Koreografia: Aira Ikonen, Tuula Linnusmäki, Minna Saari ja
Mariikka Santaharju

Päätössanat